سود پرک یا سود سوزآور

سود پرک و کاربرد آن در صنعت کاغذ و کارتن

سود پرک یا سود سوزآور

سود پرک در اصطلاح علمی ، همان ماده شیمیایی قلیایی سدیم هیدروکسید است با فرمول شیمیایی NaOH و با نام تجاری کاستیک سودا   Caustic soda  میباشد ، که از در کنار هم قرار گرفتن سه عنصر سدیم ، اکسیژن و هیدروژن تشکیل میشود. اشکال ماده سود پرک به دو شکل مایع و جامد می باشد . که کاستیک سودا با نام سود پرک و سود پرک مایع با نام سود مایع و یا کاستیک مایع شناخته میشود.

سود پرک در میان مصرف کنندگان خود با نام های بسیاری شناخته شده است از قبیل سود کاستیک ، سود جامد ، سود سوزآور ،سدیم کاستیک ، سدیم هیدروکسید.

علت پرکاربرد بودن سود پرک چیست؟

سود پرک ویژگی های متنوعی دارد که همین ویژکی ها باعث می شود این ماده بسیار پرکاربرد باشد در صنایع بسیاری . از جمله این ویژگی ی توان به موارد زیر اشاره کرد :

تنظیم کننده ی PH  

چربی بر بسیار قوی

خنثی کننده ی محیط های اسیدی

 کابرد سود پرک در صنایع کاغذ

یکی از صنایعی که از سود پرک استفاده قابل توجهی می کند صنعت تولید خمیر کاغذ و تولید کاغذ و محصولات مربوطه میباشد.

همچنین از سود پرک در صنعت بازیافت کاغذ و کارتن نیز استفاده می شود.

خمیر کاغذ تولید شده با روش سولفات و سولفیت از طریق حذف ترکیبات لیگنین با استفاده از واحد های چندگانه استخراج توسط سود مایع، خالص سازی می شوند.

همچنین در برخی از کارخانه هایی که از فرایند کرافت برای تولید کاغذ استفاده می کنند، از سود مایع استفاده می شود. علاوه بر مصارف عنوان شده برای سود پرک، در صنعت کاغذ سازی این ماده شیمیایی به منظور حذف اولیه جوهر و هرگونه نا خالصی از کاغذ و کارتن های بازیافتی کاربرد دارد.

سود پرک یا همان کاستیک سودا مصرف گسترده ای دارد در صنایع گونانو و عمده کاربرد آن به عنوان یک ماده ی شست و شو دهنده است.

کاربرد سود پرک در تولید کاغذ بازیافتی

از دیگر موارد کاربرد کاستیک سودا در تولید کاغذ می توان به بهبود خمیر کاغذهای بازیافتی اشاره نمود. وجود جوهر باقی مانده روی کاغذهای باطله و مصرف شده منجر به تغییر رنگ خمیر و کاهش کیفیت آن میشود. برای رفع این مشکل می توان از سود پرک در خمیر کاغذ بازیافتی استفاده نمود. این مواد پس از ورود به خمیر کاغذ با سرعت بسیار بالا جوهر را حذف نموده و کیفیت نهایی خط تولید کاغذ را تا حد زیادی افزایش می دهند.

استفاده از سود پرک در سفید کردن کاغذ

یکی از مهم ترین فاکتورها در تعیین کیفیت کاغذ، رنگ آن می باشد. هر اندازه کاغذ سفید و صیقلی تر باشد، به همان نسبت کیفیت آن نیز بالاتر خواهد بود. استفاده از سود پرک در روند حذف چیپس کاغذ در خمیر اولیه آن یکی از مهم ترین گام ها در این زمینه می باشد. علاوه براین، سود پرک به دلیل واکنش پذیری بالا خاصیت رنگ بری قوی داشته و برای حذف رنگ قهوه ای چوب را از کاغذ دارا هستند.

تولید کننده و صادر کننده سود پرک

گروه صنعتی آرتان شیمی تولید کننده عمده ی سود پرک ۹۸% با بیش از دو دهه فعالیت مستمر و پویا در زمینه بازرگانی ، تولید کاستیک سودا ، واردات و صادرات مواد شیمیایی تجربه درخشان دارد.

گروه صنعتی آرتان شیمی به عنوان یک شركت خصوصي در زمینه تولید سود سوزآور دريك تراز پیشرو و دانش بنیان مشغول به فعالیت می باشد .

این شرکت سالانه هزاران تن کاستیک سودا را مطابق با استانداردهاي بين المللي تولید و روانه بازار داخل و خارج كشور می نماید.

شما می توانید برای استعلام قیمت و سفارش خرید سود پرک برای بازار های داخلی و خارجی با شرکت آرتان شیمی تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *